Cat LogoBrand logo
Resources
Testimonials
HOMEWORK / CLASSWORK

Compare Unit Rates (Different Representations) Worksheet

The ratio of two different quantities whose denominator is 1 can be referred to as ‘Unit rate’. In simple terms, the quantity of something in per unit or each unit is known as unit rates. We can easily compare unit rates using the concept of ‘equivalent rates’. Those rates that are used to compare different sets of amounts or quantities with the same value are called ‘equivalent rates’. However, unit rates are used to determine the larger equivalent rates. 

Grade 7
Rates And Proportional Relationships
7.RP.A.2.B
bytelearn-cat-logo.svg
bytelearn-vector-logo.png

Differentiated, free, step-by-step math help

The digital co-teacher made with ❤️ by teachers ️

Try step-by-step help for free
icon-arrow.svg

Teaching Solving Comparing Unit Rates Easily 

 

  • Firstly, note down the rates. Then, you may write those as a fraction. For instance a/b. 
  • Secondly, simplify the denominator to equal 1. 
  • Lastly, compare the different unit rates and justify your answer. 


 

Let us look at the given example mentioned below to understand more about comparing unit rates. 


 

Q.1 Find the unit rate for the following question. Ratan cuts 7 lawns in 5 hours. How many lawn does he cut in one hour? 


 

Solution: 


 

Step 1: Note down the rate as a fraction. 

So, 

Ratan cuts = 7 laws / 5 hours. 


 

Step 2: Simplify the denominator to equal 1. 

So, 

7 lawns / 5 / 5 hours / 5 = 1.4 lawns / 1 hour. 


 

Hence, Ratan cuts 1.4 lawns in an hour. 


 

Why Should You Use a Compare Unit Rates (different representations) Worksheets for your students? 

 

  • These worksheets will help your students to easily compare different unit rates. 


 

  • Compare unit rates worksheets will increase your students efficiency in comparing and solving problems on unit rates. 


 

Download Equations with Compare unit rates (different representations) Worksheets PDF

 

 You can download and print these super fun equations with the compare unit rates (different representations) worksheets pdf from here for your students.

Teaching Solving Comparing Unit Rates Easily 

 

  • Firstly, note down the rates. Then, you may write those as a fraction. For instance a/b. 
  • Secondly, simplify the denominator to equal 1. 
  • Lastly, compare the different unit rates and justify your answer. 


 

Let us look at the given example mentioned below to understand more about comparing unit rates. 


 

Q.1 Find the unit rate for the following question. Ratan cuts 7 lawns in 5 hours. How many lawn does he cut in one hour? 


 

Solution: 


 

Step 1: Note down the rate as a fraction. 

So, 

Ratan cuts = 7 laws / 5 hours. 


 

Step 2: Simplify the denominator to equal 1. 

So, 

7 lawns / 5 / 5 hours / 5 = 1.4 lawns / 1 hour. 


 

Hence, Ratan cuts 1.4 lawns in an hour. 


 

Why Should You Use a Compare Unit Rates (different representations) Worksheets for your students? 

 

  • These worksheets will help your students to easily compare different unit rates. 


 

  • Compare unit rates worksheets will increase your students efficiency in comparing and solving problems on unit rates. 


 

Download Equations with Compare unit rates (different representations) Worksheets PDF

 

 You can download and print these super fun equations with the compare unit rates (different representations) worksheets pdf from here for your students.

Teaching Solving Comparing Unit Rates Easily 

 

  • Firstly, note down the rates. Then, you may write those as a fraction. For instance a/b. 
  • Secondly, simplify the denominator to equal 1. 
  • Lastly, compare the different unit rates and justify your answer. 


 

Let us look at the given example mentioned below to understand more about comparing unit rates. 


 

Q.1 Find the unit rate for the following question. Ratan cuts 7 lawns in 5 hours. How many lawn does he cut in one hour? 


 

Solution: 


 

Step 1: Note down the rate as a fraction. 

So, 

Ratan cuts = 7 laws / 5 hours. 


 

Show all

What teachers are saying about BytelearnWhat teachers are saying

stephan.png
Stephen Abate
19-year math teacher
Carmel, CA
Any math teacher that I know would love to have access to ByteLearn.
jennifer.png
Jennifer Maschino
4-year math teacher
Summerville, SC
“I love that ByteLearn helps reduce a teacher’s workload and engages students through an interactive digital interface.”
rodolpho.png
Rodolpho Loureiro
Dean, math program manager, principal
Miami, FL
“ByteLearn provides instant, customized feedback for students—a game-changer to the educational landscape.”