Cat LogoBrand logo
Resources
Testimonials

7th Grade Ratio and Proportions

Proportional relationship is a correlation between two variables where their ratios are equivalent. Another way to think about them is that, in a proportional relationship, one variable is always a constant value times the other. That constant is known as the "constant of proportionality". In proportional relationships 7th grade, students learn how two or more things are directly proportional, or that the quantities increase or decrease according to equivalent ratios.

worksheets
Worksheets (16)
practices
Practice tests (5)
quizzes
Quizzes (6)
unittests
Unit test (1)

Important points of rates and proportional relationships

 

  • A proportional relationship, sometimes known as the constant of proportionality, relates two quantities according to a common ratio.
  • We can state this proportional relationship with the formula, y = kx. 
  • Y and x here are the quantities that are proportional to each other.
  • The k here is called the constant of proportionality, sometimes known as the unit rate.
  • A relationship is proportional if each pair of data values are related in the same way, by multiplying by a factor.
  • You can recognize a proportional relationship by looking at data, an equation, or a graph.
  • Rates and Proportional relationships are related to each other.


 

Rates and Proportional Relationship Example

 

1.   Yesterday, a man put 10 gallons of gas in his car and he paid $30. A couple hours later, he went back to the gas station with his dad’s car and after filling up the tank, he paid $18. How many gallons of gas did he put in his dad’s car?”

  • In order to solve this problem, first we’ll have to figure out the proportionality ratio between the gallons he put in his car and the amount he paid.
  • $30 ÷ 10 gallons = $3/gallon ($ per gallon)
  • After, once we know that the ratio is $3/gallon, we need to calculate how many gallons we can put in the tank with $18.
  • $18 ÷ $3/gallon = 6 gallons

 

Teachers are looking for lessons, activities, worksheets, quiz, mock test papers that are suitable for 7th grade math. 

Here's your compilation of lessons suitable for 7th grade to share with your students.

Proportional relationship Worksheets
Proportional relationship Practice Problems
Proportional relationship Quiz
Proportional relationship Unit Test

 

 

 

 

 

 

 

 

Sum Up

 

7th grade students can deepen their understanding of ratios learn to analyse relationships and measures of quantities with proper knowledge of proportional relationships.


 

What teachers are saying about BytelearnWhat teachers are saying

stephan.png
Stephen Abate
19-year math teacher
Carmel, CA
Any math teacher that I know would love to have access to ByteLearn.
jennifer.png
Jennifer Maschino
4-year math teacher
Summerville, SC
“I love that ByteLearn helps reduce a teacher’s workload and engages students through an interactive digital interface.”
rodolpho.png
Rodolpho Loureiro
Dean, math program manager, principal
Miami, FL
“ByteLearn provides instant, customized feedback for students—a game-changer to the educational landscape.”