Cat LogoBrand logo
Resources
Testimonials
HOMEWORK / CLASSWORK

Write Simple Inequality (Word Problems) Worksheet

There are multiple cases where the situation requires that one value is not exactly equal to the other value. In some cases, there are multiple answers for a single problem. Where mathematical situations involve something other than an equal sign, the concept of inequality is formed. Some of the most common inequalities are greater than, less than, greater than or equal to, and less than equal to.

Grade 6
Expressions, Equations, And Inequalities
6.EE.B.8
bytelearn-cat-logo.svg
bytelearn-vector-logo.png

Differentiated, free, step-by-step math help

The digital co-teacher made with ❤️ by teachers ️

Try step-by-step help for free
icon-arrow.svg

Teaching to Write Simple Inequality (Word Problems) Easily

 

Let us understand how to teach to write simple inequality word problems easily with the help of an example.


 

Example: Apples cost $1.5 per pound. How many pounds of apples can be purchased for less than $10 ?


 

Solution:

Choose a variable, say x, to represent the number of apples purchased. 

As per the problem, inequality will be => 1.5x < 10. 

Why Should You Solve for Write Simple Inequality (Word Problems) Worksheet for Your Students?

 

  • Solve for writing simple inequality (word problems) helps your students in understanding about the real life problems that can be associated with inequalities. 
  • Writing simple inequality word problems makes them familiar which the concepts of inequality.

Download Write Simple Inequality (Word Problems)Worksheet Pdf

 

You can download and print these super fun write simple inequality (word problems) worksheet pdf for your students.

Teaching to Write Simple Inequality (Word Problems) Easily

 

Let us understand how to teach to write simple inequality word problems easily with the help of an example.


 

Example: Apples cost $1.5 per pound. How many pounds of apples can be purchased for less than $10 ?


 

Solution:

Choose a variable, say x, to represent the number of apples purchased. 

As per the problem, inequality will be => 1.5x < 10. 

Why Should You Solve for Write Simple Inequality (Word Problems) Worksheet for Your Students?

 

  • Solve for writing simple inequality (word problems) helps your students in understanding about the real life problems that can be associated with inequalities. 
  • Writing simple inequality word problems makes them familiar which the concepts of inequality.

Download Write Simple Inequality (Word Problems)Worksheet Pdf

 

You can download and print these super fun write simple inequality (word problems) worksheet pdf for your students.

Teaching to Write Simple Inequality (Word Problems) Easily

 

Let us understand how to teach to write simple inequality word problems easily with the help of an example.


 

Example: Apples cost $1.5 per pound. How many pounds of apples can be purchased for less than $10 ?


 

Solution:

Choose a variable, say x, to represent the number of apples purchased. 

As per the problem, inequality will be => 1.5x < 10. 

Show all

What teachers are saying about BytelearnWhat teachers are saying

stephan.png
Stephen Abate
19-year math teacher
Carmel, CA
Any math teacher that I know would love to have access to ByteLearn.
jennifer.png
Jennifer Maschino
4-year math teacher
Summerville, SC
“I love that ByteLearn helps reduce a teacher’s workload and engages students through an interactive digital interface.”
rodolpho.png
Rodolpho Loureiro
Dean, math program manager, principal
Miami, FL
“ByteLearn provides instant, customized feedback for students—a game-changer to the educational landscape.”