Cat LogoBrand logo
Resources
Testimonials
HOMEWORK / CLASSWORK

Find Unit Rates With Fractions (Word Problems) Worksheet

The comparison of two quantities that have different units is known as rate. For example, $30 Per Hour. Unit rate can be considered as a special type of rate where the second amount is 1. We can use the word ‘per’ for the unit rates. For example  $30 Per Hour can be written as $30 every hour. The formula to calculate unit rate is a/b or a:b where, a and b are two different quantities. 

Grade 6
Ratios And Rates
6.RP.A.3.B
bytelearn-cat-logo.svg
bytelearn-vector-logo.png

Differentiated, free, step-by-step math help

The digital co-teacher made with ❤️ by teachers ️

Try step-by-step help for free
icon-arrow.svg

Teaching Finding Unit Rates with Fractions Easily 

 

  • Firstly, to convert any quantity/rate into a unit rate, always divide the first quantity by the second. 


 

  • Then, you may multiply by its reciprocal. 


 

  • Lastly, simplify the equation if required. 



 

                  Unit Rate = A/B or A:B

                   where and b are two different quantities. 


 

 

 

 

 

 

Here is an example to solve a question on solving unit rates with fractions. Let’s look at the given example mentioned below to understand more about the concept. 


 

Q: Amrita uses 6 lemons to make ¾ th of a jar of lemonade. How many lemonades does Amrita use per jar?


 

Step 1: Find the unit rate by dividing the total number of lemons by the gallons of lemonade. 


 

So, 6 / 3 /4. 


 

Step 2: Multiply it by reciprocating the equation. 


 

6 * 4 / 3 = 24/3. 


 

Step 3: Simplify the Equation. 


 

24/3 = 8. 


 

Why Should you use finding unit rates with fractions worksheets for your students? 

 

  • Using these worksheets, students can easily find or determine the unit rates of any fractional part. 
  • Students can learn about different concepts such as rates, ratio, division, fraction and so on. 

Download Equations with Finding Unit Rates with Fractions Worksheets PDF

 

You can download and print these super fun equations with a finding unit rates with fractions worksheet  pdf from here for your students.

Teaching Finding Unit Rates with Fractions Easily 

 

  • Firstly, to convert any quantity/rate into a unit rate, always divide the first quantity by the second. 


 

  • Then, you may multiply by its reciprocal. 


 

  • Lastly, simplify the equation if required. 



 

                  Unit Rate = A/B or A:B

                   where and b are two different quantities. 


 

 

 

 

 

 

Here is an example to solve a question on solving unit rates with fractions. Let’s look at the given example mentioned below to understand more about the concept. 


 

Q: Amrita uses 6 lemons to make ¾ th of a jar of lemonade. How many lemonades does Amrita use per jar?


 

Step 1: Find the unit rate by dividing the total number of lemons by the gallons of lemonade. 


 

So, 6 / 3 /4. 


 

Step 2: Multiply it by reciprocating the equation. 


 

6 * 4 / 3 = 24/3. 


 

Step 3: Simplify the Equation. 


 

24/3 = 8. 


 

Why Should you use finding unit rates with fractions worksheets for your students? 

 

  • Using these worksheets, students can easily find or determine the unit rates of any fractional part. 
  • Students can learn about different concepts such as rates, ratio, division, fraction and so on. 

Download Equations with Finding Unit Rates with Fractions Worksheets PDF

 

You can download and print these super fun equations with a finding unit rates with fractions worksheet  pdf from here for your students.

Teaching Finding Unit Rates with Fractions Easily 

 

  • Firstly, to convert any quantity/rate into a unit rate, always divide the first quantity by the second. 


 

  • Then, you may multiply by its reciprocal. 


 

  • Lastly, simplify the equation if required. 



 

                  Unit Rate = A/B or A:B

                   where and b are two different quantities. 


 

 

 

 

 

 

Here is an example to solve a question on solving unit rates with fractions. Let’s look at the given example mentioned below to understand more about the concept. 


 

Q: Amrita uses 6 lemons to make ¾ th of a jar of lemonade. How many lemonades does Amrita use per jar?

Show all

What teachers are saying about BytelearnWhat teachers are saying

stephan.png
Stephen Abate
19-year math teacher
Carmel, CA
Any math teacher that I know would love to have access to ByteLearn.
jennifer.png
Jennifer Maschino
4-year math teacher
Summerville, SC
“I love that ByteLearn helps reduce a teacher’s workload and engages students through an interactive digital interface.”
rodolpho.png
Rodolpho Loureiro
Dean, math program manager, principal
Miami, FL
“ByteLearn provides instant, customized feedback for students—a game-changer to the educational landscape.”