Find Unit Rates With Hours And Minutes Quiz

8 questions
preview button iconPreview student experience

#1 of 8: Mild

Find unit rates with hours and minutes

<p>Gary works at the local deli. During the lunch rush hour, he can make `11` sub sandwiches in `20` minutes. </p><p>If Gary continues to make the sandwiches at a constant rate, how many sandwiches will Gary make in `1` hour?</p>

#2 of 8: Mild

Find unit rates with hours and minutes

<p>Taylor is doing on a long distance bike trip with some friends. They cover `5` miles after riding for `20` minutes. </p><p>At this rate of speed, how far will Taylor travel in `1` hour?</p>

#3 of 8: Medium

Find unit rates with hours and minutes

<p>At a stationary store, the photocopier is able to make `90` copies in `2` minutes. </p><p>At this rate, how many copies will be made in `1` hour?</p>

#4 of 8: Medium

Find unit rates with hours and minutes

<p>Norman works for a landscaping company that is planting flowers this morning at the city park. He can plant `23` flowers every `6` minutes. </p><p>If he continues to work at this rate, how many flowers will Norman be able to plant in `1` hour? </p>

#5 of 8: Medium

Find unit rates with hours and minutes

<p>The high school band has volunteered to wrap presents at the mall during the holiday season as a service project. They are able to wrap `17` presents every `12` minutes. </p><p>At this rate, how many presents do the band members wrap in `1` hour?</p>

#6 of 8: Medium

Find unit rates with hours and minutes

<p>At a food processing plant, a line that processes water bottles can fill and cap `85` bottles in `2` minutes. </p><p>At this rate, how many water bottles are filled and capped on this line per hour?</p>

#7 of 8: Spicy

Find unit rates with hours and minutes

<p>Marilyn works as a math tutor for young students. She earns `$3.50` for tutoring `10` minutes. </p><p>How much does Marilyn earn per hour for tutoring?</p>

#8 of 8: Spicy

Find unit rates with hours and minutes

<p>Gianina read `5 1/2` pages in her Language Arts novel in `15` minutes during the after school program. </p><p>What is Gianina’s reading rate in pages per hour?</p>

A unit rate can be defined as the rate for a single item. The unit rate is generally mentioned in the form of a ratio having the denominator 1. For example, a person covers 70 yards in 10 seconds, then it means he would run 7 yards on an average every second. It is clear that 7 yards covered in a second is a unit rate. 


 

The time and minute exercises are mostly followed by the students, hence, here is the unit rates with hours and minutes quiz for teachers to share with the students  to practice this concept. 

You can also try Find Unit Rates With Hours And Minutes Worksheet and Find Unit Rates With Hours And Minutes Problems our as well for a better understanding of the concepts.

A unit rate can be defined as the rate for a single item. The unit rate is generally mentioned in the form of a ratio having the denominator 1. For example, a person covers 70 yards in 10 seconds, then it means he would run 7 yards on an average every second. It is clear that 7 yards covered in a second is a unit rate. 


 

The time and minute exercises are mostly followed by the students, hence, here is the unit rates with hours and minutes quiz for teachers to share with the students  to practice this concept. 

You can also try Find Unit Rates With Hours And Minutes Worksheet and Find Unit Rates With Hours And Minutes Problems our as well for a better understanding of the concepts.

A unit rate can be defined as the rate for a single item. The unit rate is generally mentioned in the form of a ratio having the denominator 1. For example, a person covers 70 yards in 10 seconds, then it means he would run 7 yards on an average every second. It is clear that 7 yards covered in a second is a unit rate. 


 

The time and minute exercises are mostly followed by the students, hence, here is the unit rates with hours and minutes qu...

Show all
Grade 6
Ratios And Rates
6.RP.A.3.D

What teachers are saying about BytelearnWhat teachers are saying

stephan.png
Stephen Abate
19-year math teacher
Carmel, CA
Any math teacher that I know would love to have access to ByteLearn.
jennifer.png
Jennifer Maschino
4-year math teacher
Summerville, SC
“I love that ByteLearn helps reduce a teacher’s workload and engages students through an interactive digital interface.”
rodolpho.png
Rodolpho Loureiro
Dean, math program manager, principal
Miami, FL
“ByteLearn provides instant, customized feedback for students—a game-changer to the educational landscape.”

What teachers are saying about BytelearnWhat teachers are saying

stephan.png
Stephen Abate
19-year math teacher
Carmel, CA
Any math teacher that I know would love to have access to ByteLearn.
jennifer.png
Jennifer Maschino
4-year math teacher
Summerville, SC
“I love that ByteLearn helps reduce a teacher’s workload and engages students through an interactive digital interface.”
rodolpho.png
Rodolpho Loureiro
Dean, math program manager, principal
Miami, FL
“ByteLearn provides instant, customized feedback for students—a game-changer to the educational landscape.”