Find Unit Rates With Double Number Line (Word Problems) Problems

8 questions
preview button iconPreview student experience

#1 of 8: Mild

Find unit rates with double number line (word problems)

<p>Mr. Salcedo was driving at a constant speed. He drove `120` miles in `3` hours. </p><p>What is speed in miles per hour?</p>

#2 of 8: Mild

Find unit rates with double number line (word problems)

<p>Layla squeezed `24` lemons in `8` minutes to make lemonade to sell at her stand. </p><p>How many lemons did she squeeze per minute?</p>

#3 of 8: Medium

Find unit rates with double number line (word problems)

<p>Tina went on a kayaking trip with her friends. It took them `3` hours to travel `13.5` miles along the river. </p><p>If they kayaked at a constant rate, how many miles can Tina cover in `1` hour?</br><highlight data-color="#666" data-style="italic">Write your answer as a simplified fraction, mixed number, or exact decimal. </highlight></p></p>

#4 of 8: Medium

Find unit rates with double number line (word problems)

<p>During her vacation, Camelia rented a canoe for `6` hours to explore the lake. She paid `$45.60`. </p><p>What did Camelia pay each hour to rent the canoe?</br><highlight data-color="#666" data-style="italic">Round your answer to the nearest cent, if necessary.</highlight> </p>

#5 of 8: Medium

Find unit rates with double number line (word problems)

<p>Mindy went to the craft store to buy some yarn for a project she is making. She bought a `9`-ounce roll of yarn for `$10.80`. </p><p>What was the cost of the yarn per ounce?</br><highlight data-color="#666" data-style="italic">Round your answer to the nearest cent, if necessary.</highlight> </p>

#6 of 8: Medium

Find unit rates with double number line (word problems)

<p>Olivia works at a greenhouse. Yesterday she prepared `6` hanging flower baskets in `87` minutes. </p><p>If she spent an equal amount of time on each flower basket, how much time did it take Olivia to make `1` flower basket?</br><highlight data-color="#666" data-style="italic">Write your answer as a simplified fraction, mixed number, or exact decimal. </highlight></p></p>

#7 of 8: Medium

Find unit rates with double number line (word problems)

<p>Jenny saved `$195` over the last `6 ` months. </p><p>If she has saved an equal amount each month, how much did Jenny save each month?</br><highlight data-color="#666" data-style="italic">Round your answer to the nearest cent, if necessary.</highlight> </p>

#8 of 8: Medium

Find unit rates with double number line (word problems)

<p>Jack's sports team is selling calendars as a fundraiser. He has sold `12` calendars so far.</p><p> If he has collected `$102`, what is the price of `1` calendar? </br><highlight data-color="#666" data-style="italic">Round your answer to the nearest cent, if necessary.</highlight> </p>

Double number line is a diagram representing equivalent ratios on number lines. Units rates can be calculated using double number line same as equivalent ratios but one line will only represent unit number. These Finding unit rates with double number line Problems are the best way to enhance students’ knowledge of unit rates, ratio and their numberline representation. Also, practicing these problems will increase there speed and accuracy of calculating unit rates. 


 

Teachers can share these problems in classrooms to improve students’ understanding.

You can also try Find Unit Rates With Double Number Line (Word Problems) Worksheet and Find Unit Rates With Double Number Line (Word Problems) Quiz as well for a better understanding of the concepts.

Double number line is a diagram representing equivalent ratios on number lines. Units rates can be calculated using double number line same as equivalent ratios but one line will only represent unit number. These Finding unit rates with double number line Problems are the best way to enhance students’ knowledge of unit rates, ratio and their numberline representation. Also, practicing these problems will increase there speed and accuracy of calculating unit rates. 


 

Teachers can share these problems in classrooms to improve students’ understanding.

You can also try Find Unit Rates With Double Number Line (Word Problems) Worksheet and Find Unit Rates With Double Number Line (Word Problems) Quiz as well for a better understanding of the concepts.

Double number line is a diagram representing equivalent ratios on number lines. Units rates can be calculated using double number line same as equivalent ratios but one line will only represent unit number. These Finding unit rates with double number line Problems are the best way to enhance students’ knowledge of unit rates, ratio and their numberline representation. Also, practicing these problems will increase there speed and accuracy of calculating unit rates. 


 

Tea...

Show all
Grade 6
Ratios And Rates
6.RP.A.3.A

What teachers are saying about BytelearnWhat teachers are saying

stephan.png
Stephen Abate
19-year math teacher
Carmel, CA
Any math teacher that I know would love to have access to ByteLearn.
jennifer.png
Jennifer Maschino
4-year math teacher
Summerville, SC
“I love that ByteLearn helps reduce a teacher’s workload and engages students through an interactive digital interface.”
rodolpho.png
Rodolpho Loureiro
Dean, math program manager, principal
Miami, FL
“ByteLearn provides instant, customized feedback for students—a game-changer to the educational landscape.”

What teachers are saying about BytelearnWhat teachers are saying

stephan.png
Stephen Abate
19-year math teacher
Carmel, CA
Any math teacher that I know would love to have access to ByteLearn.
jennifer.png
Jennifer Maschino
4-year math teacher
Summerville, SC
“I love that ByteLearn helps reduce a teacher’s workload and engages students through an interactive digital interface.”
rodolpho.png
Rodolpho Loureiro
Dean, math program manager, principal
Miami, FL
“ByteLearn provides instant, customized feedback for students—a game-changer to the educational landscape.”