Find Unit Rates (Change In Units) Problems

7 questions
preview button iconPreview student experience

#1 of 7: Mild

Find unit rates (change in units)

<p>The Pizza Palace makes `5` pizzas in `15` minutes. If the restaurant continues to make pizzas at this rate, how many pizzas can The Pizza Palace make per hour? </p>

#2 of 7: Medium

Find unit rates (change in units)

<p>A recycling plant processes `1/4` ton of paper every `3` minutes. If the plant operates at a constant rate, how many tons of paper does the recycling plant process in `1` hour? </p>

#3 of 7: Medium

Find unit rates (change in units)

<p>Mr. Hershey is spreading mulch in his yard. He spread `1/16` square yard of mulch in `3` minutes. At this rate, how many square yards of mulch will he spread per hour? </br><highlight data-color="#666" data-style="italic">Write your answer as an exact decimal or simplified fraction/mixed number. </highlight></p>

#4 of 7: Medium

Find unit rates (change in units)

<p>A leaky faucet wastes `1/2` gallon of water every `12` minutes. If the faucet continues to leak at the same rate, how many gallons of water does the faucet waste in one hour? </br><highlight data-color="#666" data-style="italic">Write your answer as an exact decimal or simplified fraction/mixed number. </highlight></p>

#5 of 7: Spicy

Find unit rates (change in units)

<p>Addison drove `26.08` miles in `24` minutes. If she continues at this speed, how many miles will she drive in one hour?</br><highlight data-color="#666" data-style="italic">Write your answer as an exact decimal or simplified fraction/mixed number.</highlight></p>

#6 of 7: Spicy

Find unit rates (change in units)

<p>The city of Atlanta recently experienced heavy rainfall. During this time, the water level in the city reservoir rose by `3/4` inches every `24` minutes. At this rate, by how many inches will the water level in the reservoir rise in `1` hour?</br><highlight data-color="#666" data-style="italic">Write your answer as a simplified fraction or mixed number. </highlight></p>

#7 of 7: Spicy

Find unit rates (change in units)

<p>It took Janice `7.5` minutes to spray fertilizer over `34.5` square yards of her garden. At this rate, how much of her garden will she spray with fertilizer in `1` hour? </p>

Rates are the numbers that compare two different quantities of different units. For example, miles per hour. Here, the word ‘per’ shows that we are dealing with rates. Generally, it is expressed using the ‘/’ symbol. Similarly, the ratio between two different quantities with the second term as ‘1’ is referred to as ‘unit rates’. For example, in one hour, there are 60 minutes. In unit rates, it can be written as 60 minutes per hour. 


 You can share this interesting ‘find unit rates’ problems with your students that would help them solve problems based on unit rates. 

You can also try our Find Unit Rates (Change In Units) Worksheets and Find Unit Rates (Change In Units) Quiz as well for a better understanding of the concepts.
 

Rates are the numbers that compare two different quantities of different units. For example, miles per hour. Here, the word ‘per’ shows that we are dealing with rates. Generally, it is expressed using the ‘/’ symbol. Similarly, the ratio between two different quantities with the second term as ‘1’ is referred to as ‘unit rates’. For example, in one hour, there are 60 minutes. In unit rates, it can be written as 60 minutes per hour. 


 You can share this interesting ‘find unit rates’ problems with your students that would help them solve problems based on unit rates. 

You can also try our Find Unit Rates (Change In Units) Worksheets and Find Unit Rates (Change In Units) Quiz as well for a better understanding of the concepts.
 

Rates are the numbers that compare two different quantities of different units. For example, miles per hour. Here, the word ‘per’ shows that we are dealing with rates. Generally, it is expressed using the ‘/’ symbol. Similarly, the ratio between two different quantities with the second term as ‘1’ is referred to as ‘unit rates’. For example, in one hour, there are 60 minutes. In unit rates, it can be written as 60 minutes per hour. 


 You can share this int...

Show all
Grade 7
Rates And Proportional Relationships
7.RP.A.2

What teachers are saying about BytelearnWhat teachers are saying

stephan.png
Stephen Abate
19-year math teacher
Carmel, CA
Any math teacher that I know would love to have access to ByteLearn.
jennifer.png
Jennifer Maschino
4-year math teacher
Summerville, SC
“I love that ByteLearn helps reduce a teacher’s workload and engages students through an interactive digital interface.”
rodolpho.png
Rodolpho Loureiro
Dean, math program manager, principal
Miami, FL
“ByteLearn provides instant, customized feedback for students—a game-changer to the educational landscape.”

What teachers are saying about BytelearnWhat teachers are saying

stephan.png
Stephen Abate
19-year math teacher
Carmel, CA
Any math teacher that I know would love to have access to ByteLearn.
jennifer.png
Jennifer Maschino
4-year math teacher
Summerville, SC
“I love that ByteLearn helps reduce a teacher’s workload and engages students through an interactive digital interface.”
rodolpho.png
Rodolpho Loureiro
Dean, math program manager, principal
Miami, FL
“ByteLearn provides instant, customized feedback for students—a game-changer to the educational landscape.”