Resourcesdown chevron
Testimonials
Plans
Sign in
Sign up
Resourcesright arrow
Testimonials
Plans
Homeright chevron icon
Math Problemsright chevron icon
Algebra 1right chevron icon

Unit prices with unit conversions

A 222-pint bottle of salad dressing costs $7.08\$7.08$7.08. What is the price per cup?\newline$\$$____\_\_\_\_____
Get tutor helpright-arrow
An 888-cup carton of soy milk costs $6.24\$6.24$6.24. What is the price per pint?\newline$\$$_____
Get tutor helpright-arrow
A 333-gallon container of laundry detergent costs $47.76\$47.76$47.76. What is the price per pint?\newline$\$$____\_\_\_\_____
Get tutor helpright-arrow
Jaxon is organizing textbooks on his bookshelf. He has an English textbook, a biology textbook, a physics textbook, and a writing textbook. How many different ways can he line the textbooks up on his bookshelf?\newlineAnswer:
Get tutor helpright-arrow
A 222-gallon bottle of fabric softener costs $38.24\$38.24$38.24. What is the price per pint?
Get tutor helpright-arrow
A 404040 milliliter (mL) (\mathrm{mL}) (mL) bottle of prediluted tea tree oil contains a 5% 5 \% 5% concentration of the active ingredient. If the seller charges $14.96 \$ 14.96 $14.96 for the total amount of active ingredient in the bottle, what is the price per mL \mathrm{mL} mL of the active ingredient?
Get tutor helpright-arrow
A 333-gallon bottle of bleach costs $11.52\$11.52$11.52. What is the price per quart?\newline`$`_____
Get tutor helpright-arrow
Previous
12
BytelearnLogo

ByteLearn is a registered trademark of ByteLearn Inc.

© 2024 ByteLearn Inc. All rights reserved.

Company
About Bytelearn
Support
Knowledge Base
Contact Support
Privacy
Terms of use
Privacy policy
Math Tutoring
Standardized Test Prep
SAT
ACT
AP Calculus AB
Math Courses
5th Grade Math
6th Grade Math
7th Grade Math
8th Grade Math
Algebra I
Geometry
Algebra II
Precalculus / Trigonometry
Calculus
Statistics
Math Worksheets
6th Grade Math Worksheets
7th Grade Math Worksheets
8th Grade Math Worksheets
Algebra 1 Math Worksheets
Math Quizzes
6th Grade Math Quizzes
7th Grade Math Quizzes
8th Grade Math Quizzes
Math Practice
6th Grade Math Practice
7th Grade Math Practice
8th Grade Math Practice
Math Knowledge Base
Topics
Math Unit Tests
6th Grade Math Unit Tests
Ratios and Rates Unit Test
Coordinate Plane Unit Test
Expressions, Equations, and Inequalities Unit Test
Number System Unit Test
7th Grade Math Unit Tests
Surface Area and Volume Unit Test
Statistics Unit Test
Rates and Proportional Relationships Unit Test
Percents Unit Test
Expressions, Equations, and Inequalities Unit Test
Circles Unit Test
Angle Relationships Unit Test
Probability Unit Test
Signed Number Operations Unit Test
8th Grade Math Unit Tests
Exponents Unit Test
Linear Relationships and Functions Unit Test
Scientific Notation Unit Test