- Solve the following:\begin{tabular}{|l|l|l|l|l|}\hline MRP in Rs & 5000 & 6000 & 7500 & 9000 \\\hline Discount \% & 10 & 12 & 28 & 15 \\\hline\end{tabular}Find the amount of bill if GST is 18\% for both Intrastate and Interstate transaction.
Q. - Solve the following:\begin{tabular}{|l|l|l|l|l|}\hline MRP in Rs & 5000 & 6000 & 7500 & 9000 \\\hline Discount \% & 10 & 12 & 28 & 15 \\\hline\end{tabular}Find the amount of bill if GST is 18\% for both Intrastate and Interstate transaction.
Calculate Discount Amount: Calculate the discount amount for the first item with MRP Rs 5000 and discount 10%. Discount =MRP×(Discount%)/100Discount =5000×(10/100)=500
Find Discounted Price: Find the discounted price for the first item.Discounted Price = MRP - DiscountDiscounted Price = 5000−500=4500
Calculate GST Amount: Calculate the GST amount for the first item at 18%. GST=Discounted Price×(GST %)/100GST=4500×(18/100)=810
Calculate Total Price: Calculate the total price for the first item including GST.Total Price = Discounted Price + GSTTotal Price = 4500+810=5310
Repeat for Second Item: Repeat the process for the second item with MRP Rs 6000 and discount 12%. Discount = 6000×(12/100)=720 Discounted Price = 6000−720=5280 GST = 5280×(18/100)=950.4 Total Price = 5280+950.4=6230.4
Repeat for Third Item: Repeat the process for the third item with MRP Rs 7500 and discount 28%.Discount = 7500×(28/100)=2100Discounted Price = 7500−2100=5400GST = 5400×(18/100)=972Total Price = 5400+972=6372
Repeat for Fourth Item: Repeat the process for the fourth item with MRP Rs 9000 and discount 15%. Discount = 9000×(15/100)=1350 Discounted Price = 9000−1350=7650 GST = 7650×(18/100)=1377 Total Price = 7650+1377=9027
Calculate Total Bill Amount: Add up the total prices of all items to find the total bill amount.Total Bill = Total Price (Item 1) + Total Price (Item 2) + Total Price (Item 3) + Total Price (Item 4)Total Bill = 5310+6230.4+6372+9027=26939.4