Bytelearn - cat image with glassesAI tutor

Welcome to Bytelearn!

Let’s check out your problem:

Peter bought 8 lemons for 
$6. Each lemon was the same price.
What was the cost for 1 lemon?

$

Peter bought 88 lemons for $6 \$ 6 . Each lemon was the same price.\newlineWhat was the cost for 11 lemon?\newline$ \$

Full solution

Q. Peter bought 88 lemons for $6 \$ 6 . Each lemon was the same price.\newlineWhat was the cost for 11 lemon?\newline$ \$
  1. Calculate Cost per Lemon: To find the cost of one lemon, we need to divide the total cost by the number of lemons Peter bought.\newlineTotal cost of lemons: $6\$6\newlineNumber of lemons bought: 88\newlineCalculate the cost per lemon.\newline$6/8\$6 / 8 lemons = $0.75\$0.75 per lemon

More problems from Approximation percent word problems