Bytelearn - cat image with glassesAI tutor

Welcome to Bytelearn!

Let’s check out your problem:

At the market, 8 apples cost 
$4.
How much do 9 apples cost?

$

At the market, 88 apples cost $4 \$ 4 .\newlineHow much do 99 apples cost?\newline$ \$

Full solution

Q. At the market, 88 apples cost $4 \$ 4 .\newlineHow much do 99 apples cost?\newline$ \$
  1. Calculate cost per apple: First, determine the cost per apple by dividing the total cost by the number of apples.\newline$4/8\$4 / 8 apples = $0.50\$0.50 per apple
  2. Calculate cost of 99 apples: Next, calculate the cost of 99 apples by multiplying the cost per apple by 99.$0.50\$0.50 per apple * 99 apples = $4.50\$4.50

More problems from Approximation percent word problems