Bytelearn - cat image with glassesAI tutor

Welcome to Bytelearn!

Let’s check out your problem:

A pack of 55 notebooks costs $25\$25. If the notebooks all have the same price, how much does it cost to buy 11 notebook?

Full solution

Q. A pack of 55 notebooks costs $25\$25. If the notebooks all have the same price, how much does it cost to buy 11 notebook?
  1. Determine cost of pack: Determine the cost of one pack of notebooks.\newlineA pack of 55 notebooks costs $25\$25.
  2. Calculate cost of one notebook: Calculate the cost of one notebook.\newlineSince all notebooks have the same price, divide the total cost of the pack by the number of notebooks in the pack.\newline$25÷5=$5\$25 \div 5 = \$5
  3. Verify the calculation: Verify the calculation.\newlineMultiplying the cost of one notebook by the number of notebooks should give us the original price of the pack.\newline$5×5=$25\$5 \times 5 = \$25\newlineThis confirms that the calculation in Step 22 is correct.

More problems from Approximation percent word problems