Q. Определить среднее и стандартное отклонения для серии из четырех определений, которые дали следующие результаты: 18,50; 18,68; 18,43; 18,70.
Calculate Mean: Calculate the mean (average) of the four measurements.To find the mean, add up all the measurements and divide by the number of measurements.Mean = (18.50+18.68+18.43+18.70)/4= 74.31/4= 18.5775
Calculate Deviations: Calculate the deviations of each measurement from the mean. To find the deviations, subtract the mean from each measurement. Deviation for 18.50=18.50−18.5775=−0.0775 Deviation for 18.68=18.68−18.5775=0.1025 Deviation for 18.43=18.43−18.5775=−0.1475 Deviation for 18.70=18.70−18.5775=0.1225
Square Deviations: Square each of the deviations to prepare for calculating the variance.(Deviation for 18.50)2=(−0.0775)2=0.00600625(Deviation for 18.68)2=(0.1025)2=0.01050625(Deviation for 18.43)2=(−0.1475)2=0.02175625(Deviation for 18.70)2=(0.1225)2=0.01500625
Sum of Squared Deviations: Calculate the sum of the squared deviations.Sum of squared deviations = 0.00600625+0.01050625+0.02175625+0.01500625= 0.053275
Calculate Variance: Calculate the variance.Since we have a small sample size n=4, we will use the sample variance formula, which divides by (n−1) instead of n.Variance = Sum of squared deviations / (n−1)= 0.053275/(4−1)= 0.053275/3= 0.0177583333
Calculate Standard Deviation: Calculate the standard deviation. The standard deviation is the square root of the variance. Standard Deviation = Variance=0.0177583333=0.133256
More problems from Identify equivalent linear expressions: word problems